Örgü Motifi Desen 7

Örgü Motifi Desen 7

Örgü Motifi Desen 7

DESEN 7

1 ters, 1 düzden boş, 1 at (arttırmak), (sıra sonu 1 attan sonra 1 tersle bitsin). Düz geleni boş işle (önceki sıradaki ters bu sırada düz olarak gözükür), 1 at, tersler (1. sıradaki boş bu sırada ters olarak gözükür) bir önceki sırada atılan ilmekle 2 beraber ters işlenir. 2nci sıra 1 boş, 1 at, 2 beraber ters (çift gelenler ters, düzler boş ve atmalı).

Bir modeli oluştururken: Her sırada verilen ilmekler bir motif içindir. Yapılacak olan parçanın genişliğine göre, arka arkaya tekrar etmektir. Örnek: 2 düz kenar, 1 düz, 2 ters, 7 düz verilmişse yapılacak olan: 2 düz kenar, 1 düz, 2 ters, 7 düz, 1 düz, 2 ters, 7 düz, 1 düz, 2 ters, 7 düz olarak ilmek sayınız kadar devam eder.

Motifi oluştururken grafikten faydalanacaksanız mutlaka yazılı açıklamayı da göz önünde bulundurun. Sadece grafik terli olmayabilir. Bazı grafiklerde siyah renkte ilmekler göreceksiniz. Siyah ilmekler olmayan ilmeklerdir. Kutucuk siyah ise o sıram motifi orada bitti demektir. Tekrar başa dönülür. Grafikte üste gelen renkleri gözünüzde tabloymuş gibi canlandırmayın.

■ Ters Örgü ■ Boş ■ At ■ 2 Beraber ters 

Örgüde üst üste gelmeyeceklerdir. Örnek: 1. sırada verilen ilmekler için sadece 1. sırayı dikkate alın. Her sıra bağımsızdır, bağlantılı değildir. Yanılmamak için yazılı açıklamayı esas alın. Grafikte sıra başları sıra sayısının yazdığı taraftan başlar. 1. sıra 1 sayısının yazılı olduğu taraftan, 2. sıra 2 sayısının yazılı olduğu taraftan gibi... 

BURALARDA DA VARIZ