Sıkça Sorulan Sorular

1.

Web sitesinden nasıl alışveriş yapabilirim?

www.filyarn.com sitemizden alışveriş yapmak için öncelikle web sitemize üye olmalısınız. Sitemizden seçmiş olduğunuz ürünleri sepetinize ekledikten sonra sepet sayfasına gidip sipariş ekranlarını adım adım takip ederek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Üyelik ve alışveriş adımlarını anlatan videomuzu görmek için lütfen tıklayınız.

2.

Sipariş vermek için üye olmam gerekiyor mu?

Sipariş vermek için üye olmanıza gerek yok, üyelikli ve üyeliksiz olarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

3.

Ödeme şekli nedir?

Kredi kartı ile veya havale yolu ile ödeme yapabilirsiniz.

4.

Siparişimi iade edebilir miyim?

Elinize ulaşan ürünleri açmadan 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Siparişiniz iade depomuza ulaştıktan sonra incelenir ve sonrasında ürün kullanılmamış ve hasarlı değildir onayı verildikten sonra para iadeniz bankanıza gerçekleşir.

5.

Hangi kargo şirketi ile teslimat yapıyorsunuz?

Filyarn ürün teslimatı Aras Kargo ile yapılmaktadır. Kargo takip numaranız ile Aras Kargo gönderi takibi sisteminden sorgulama yapabilirsiniz.

6.

Yurt dışına gönderim yapıyor musunuz?

Filyarn sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine gönderim yapabilmektedir.

7.

Siparişimi nasıl değiştirebilirim ya da nasıl iptal edebilirim?

Siparişinizi verdikten 1 saat sonraya kadar telefon veya email yoluyla bizlere ulaştığınız takdirde siparişiniz iptal edilebilir.

8.

Satın aldığığım ürün bana ulaşmazsa ne yapabilirim?

Kargoya teslim edilmiş görünen siparişler 3 iş günü içerisinde size ulaşmadıysa, +90 537 521 39 79 numaralı telefondan bize ulaşarak ya da sitedeki iletişim formunu doldurarak bilgi isteyebilirsiniz. Ayrıca, size eposta aracılığıyla ulaşan kargo takip numarasıyla, Aras Kargo web sitesinden siparişinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

9.

Yanlış bir ürünü teslim aldım, nasıl iade edebilirim?

Eğer online siparişiniz size yanlış olarak teslim edildiyse en kısa sürede bizlere ulaşın.

E-posta: info@filyarn.com

Tel: +90 537 521 39 79

10.

Siparişim hasarlı ulaştı ne yapabilirim?

Siparişinizi teslim alırken mutlaka hasarlı olup olmadığını kontrol ediniz. Hasarlı olarak teslim alınan siparişlerden filyarn.com sorumlu olmayıp, en kısa sürede kargo firmasıyla iletişime geçmenizi öneririz. Ancak teslimat sırasında hasar tespit edildiyse, lütfen siparişi kabul etmeyip iade olarak üzerindeki adrese geri gönderiniz ve en kısa sürede bizimle iletişime geçiniz.

11.

Siparişim iade edildikten sonra ne zaman iade ödemesi yapılır?

Siparişinizin iade onayı geldikten sonra, maksimum 10 iş günü içerisinde ödeme yaptığınız bankanıza iadesi gerçekleşir. Eğer bu sürede geri ödeme yapılmamış ise lütfen bankanızla iletişime geçiniz.

Filyarn
Filyarn
Filyarn